Velika Britanija će se uskoro pridružiti Irskoj, SAD, Kanadi, Australiji i Novom Zelandu u četvorodnevnoj radnoj nedelji, u kojoj će učestvovati više od 3.000 britanskih radnika.
Ovaj eksperiment će biti najveći te vrste na svetu i trajaće od juna do novembra ove godine, omogućavajući zaposlenima u 60 britanskih kompanija da rade četiri dana u nedelji umesto pet, uz nepromenjenu zaradu. Istraživači će u posmatranom periodu meriti uticaj smanjenog radnog vremena na produktivnost, životnu sredinu, rodnu ravnopravnost i generalnu dobrobit radnika.
U ovaj program su uključene najrazličitije kompanije i institucije, počevši od prodavnice ribe i pomfrita u Norfolku, preko londonske kompanije za proizvodnjupiva, pa sve do Kraljevskog biološkog društva.
Testiranje novog modela rada predstavlja deo kampanje za četvorodnevnu radnu nedelju u Velikoj Britaniji, koja podstiče kompanije da kreiraju bolje radno okruženje.Drugi partneri u programu uključuju istraživače sa univerziteta Oksford i Kembridž,Bostonski koledž u SAD-u, kao i britansku istraživačku grupu “Autonomy”.
Prethodno najveće ispitivanje uticaja četvorodnevne radne nedelje na produktivnost radnika, obavljeno je na Islandu u periodu od 2015. do 2019. godine kada je studija uključivala nešto više od 2.500 radnika.
Rezultati islandskog eksperimenta doveli su do dugoročnih promena u prosečnom radnom rasporedu u zemlji. Izveštaj istraživačke grupe “Autonomy” za 2021. godinu pokazuje da 86% radnika na Islandu sada ili radi kraće ili na to dobija pravo.
U Britaniji su na ovu temu i ranije vršena ispitivanja javnog mnjenja i poslovne zajednice. Tako je u novembru 2021. godine Henley Business School sproveo anketu nad 500 britanskih poslovnih lidera, kada je otkriveno da je 78% onih koji su već počeli da koriste četvorodnevne radne nedelje izjavilo da su zaposleni pod manjim stresom, dok je 75% njih reklo da su zaposleni srećniji!
Ista anketa je sprovedena i nad 2.000 britanskih radnika, od kojih je 69% njih reklo da bi bili zainteresovani za ideju da mogu da biraju dan u nedelji kada će preskočiti posao, a 56% njih ne bi imalo ništa protiv ni da kompanija izabere dan u nedelji kada se neće raditi.
U svakom slučaju, testiranje novog modela radne nedelje na 3.000 britanskih radnika uskoro počinje, a kakav će efekat imati na tržište rada ostaje da vidimo.